„Planujemy i urządzamy przyjęcie dla misiów” – zajęcia matematyczne

Planowanie i urządzanie przyjęć wcale nie jest łatwym zadaniem dla dorosłych, a tu musiały się z nim zmierzyć dzieci. Celem zajęcia było ustalenie, w jakiej kolejności i co trzeba zrobić, aby osiągnąć cel. Radości było przy tym co nie miara. Najpierw zajęliśmy się planowaniem: ile ma być gości na przyjęciu, więc gośćmi były wszystkie nasze misie. Miało ich być tyle, ile dzieci. Zadaniem dzieci było zadbać o swoich gości, czyli każde dziecko  musiało położyć obok swojego gościa, serwetkę, kubeczek, łyżeczkę i garść słodyczy. Ciasteczkami zostały nasze klocki i kasztany. Bardzo ważnym zadaniem było zabawianie gości, rozmowa z nimi, a w użyciu miały być słowa zachęcające gości do częstowania się. Ważnym momentem było też posprzątanie po gościach, co dzieciom udało się wyśmienicie. Wnioski z przyjęcia były oczywiste: najpierw, trzeba pomyśleć o zorganizowaniu przyjęcia. Dla każdego gościa musi być miejsce przy stole. Na stole tyle naczyń, ile gości. Jedzenia musi być tyle, aby nie było za dużo, bo się zmarnuje i nie za mało, bo zabraknie. Gości trzeba zabawiać rozmową, a po przyjęciu posprzątać.